Vivaldi Browser

Vivaldi Browser İncelemesi

Geçtiğimiz aylarda önizleme sürümüyle indirime sunulan Vivaldi Browser için bir inceleme haberi hazırlamak istedik. Kısaca tarayıcıdan bahsetmek gerekirse senelerini Opera’yı geliştirmeye adayan eski Opera CEO‘su Jon Stephenson von Tetzchner; Opera’nın gönüllü geliştiricilere sırtını dönüp servis vermemesinden yakınarak Vivaldi Technologies firmasını kurup ekibiyle beraber esnek, pratik ve fonksiyonel bir tarayıcı geliştirmeye başlamış. Jon reisin bu hikayeyi anlattığı yazı şu şekilde;

Dostlarımız için Tarayıcı

1994’te iki yazılımcı bir web tarayıcı üzerinde çalışmaya başladı. Fikir; kullanıcıların kendi ihtiyaçlarını ve isteklerini göz ardı etmeden kısıtlı donanım üzerinde çalışabilen, gerçekten hızlı bir tarayıcı yapmaktı. Opera doğdu.

Küçük yazılımımız ilgi kazandı, grubumuz büyüdü ve bir topluluğa dönüştük. Kullanıcılarımıza ve köklerimize yakın kaldık. Harika bir tarayıcı yapmak için fikirlerimiz dışında kullanıcılarımızın geri bildirimleri sayesinde de yazılımımızı geliştirdik. Yenilikler yaptık ve mükemmele ulaşmaya çalıştık.

Hızlıca 2015’e gelelim. Sevdiğimiz tarayıcı yönünü değiştirdi. Ne yazık ki, o artık kullanıcı topluluğuna ve tarayıcının inşasına yardım eden katkıcılarına servis vermiyor.

Böylece doğal bir sonuca ulaştık; yeni bir tarayıcı yapmak zorundayız. Kendimiz için arkadaşlarımız için bir tarayıcı. Hızlı bir tarayıcı fakat aynı zamanda fonksiyonellik anlamında zengin, yüksek esneklik kabiliyetine sahip ve kullanıcıyı ön planda tutan bir tarayıcı. Sizin için yapılan bir tarayıcı.

Ve sonra, Vivaldi doğuyor.

—Jon

Jon; “Bir elin nesi var, iki elin sesi var.” atasözünü benimseyerek geliştirici topluluğu ve ekibi ile beraber Vivaldi’yi geliştiriyor. Kendi bilgisayarımıza yükledikten sonra gün içerisinde bile çok defa güncelleme aldığına şahit olduk. Geçen Salı gelen bir güncellemeyle beraber 1.1.453.52 sürümüne geçti. Tarayıcı açık kaynaklı Chromium projesini kullanarak ortaya çıkmış. Hız olarak Google Chrome’un bir tık önünde olduğunu belirtmekte fayda var. Yeni doğmuş bir tarayıcı olmasına rağmen yeni fonksiyon eklemede direten tarayıcı geliştiricilerine nazaran Vivaldi hemen hemen her sürümde farklı bir özelliği tarayıcıya entegre ediyor. Kullanıcı dostu bu tarayıcıdan kısaca bahsettik, şimdi arayüzünde ufak bir gezinti yapalım.

Vivaldi Arayüzü

Arayüzde sağ altta büyüteç amacıyla kullanacağınız bir ayar mevcut. Yanında ise özellikle geliştiricilerin işine yarayabilecek görünüm efektlerini aktifleştirebileceğiniz bir panel var. Hemen yanında ise sitelerdeki resimleri gösterip gizleyebileceğiniz bir ayar bölümü mevcut. Arayüzde sol altta, sol tarafta bulunan barı gizleyebileceğiniz bir buton mevcut. Bu butonun üstündede ayar penceresini açabileceğiniz bir buton mevcut. Ayar menüsünde tarayıcıyı kişiselleştirmeden siteleri görüntülemeye kadar birçok ayarı yapabiliyorsunuz. Kişiselleştirme açısından çok zengin bir içeriği var. Sol bardaki üst kısımda içerisine ekran görüntüsüyle beraber not ekleyebileceğiniz bir not penceresi var. İşinize çok yarayabilecek bir fonksiyon. Yine aynı bölümden web paneli ekleme kısmı var. Buradan herhangi bir websitesini ekliyorsunuz ve tek tıkla bu panelde siteyi açabiliyorsunuz. Yine indirme ve yer imleri kısmıda burada mevcut. Detaylı bir kontrol sağlayan ayarlarla donatılmış. İleri geri gidebileceğiniz butonların yanında birde hızlı iler geri gidebileceğiniz bir buton eklenmiş. Bu buton sayesinde direkt olarak girdiğiniz herhangi bir sitenin ilk sayfasına hızlı bir dönüş yapabiliyorusunz. Sol üstteki logoya tıkladığınızdada görünümleri ve bir takım ayarları yönetebileceğiniz ve bilgi almak için kullanabileceğiniz bağlantılar bulunuyor. Ayrıca sitelere girince herhangi bir tema kodu algılarsa tarayıcının rengi algıladığı renge dönüşüyor.

Ufak bir arayüz gezintisi görseli hazırladık. Ona buradan ulaşabilirsiniz.

Biz Vivaldi’yi çok sevdik. Hızlı, kişiselleştirilebilir ve fonksiyonel olması ve sürekli güncelleniyor olması tarayıcının geleceği için umut vadediyor.

 

Vivaldi Web Sayfası | İndir(v1.1 – 36.4Mb) (Sürekli güncelleme aldığından bu link güncelliğini kaybedebilir. Lakin bunu indirip yükleseniz bile kendisi otomatik en güncel sürüme çıkartıyor. 🙂 )

Teknoloji,oyun ve müzik tutkunu. Aynı zamanda PHP diyvilopır.

İlginizi çekebilir...