FACEBOOK BÜYÜK ADIM ATMAYA HAZIRLANIYOR

  Facebook canlı yayın alanına göz dikti

Facebook canlı yayın için geri sayımda. Geçtiğimiz her geçen gün popüler hale gelen sosyal medya mecralarından lider durumda olan fakat kullanıcıların farklı mecralara yönelmesi ile aktif kullanıcı oranında düşüş meydana gelmişti Facebook kullanıcı sayısında ki artışı sağlamak, tekrar lider durumuna geçerek  konumunu yükseltmek için Peter Hutton ile çalışacağını duyurdu. Bu haberin ardından kullanıcı sayısında artış, pasif durumda olanların aktif duruma geçmesi bekleniyor.

Facebook Canlı yayın alanında İlk Görev Şubat Ayında

Facebook canlı yayın ile spor karşılaşmalarını  kullanıcılara sunmak üzere çok büyük bir adım attı. Dünya çapındaki karşılaşmaları canlı yayında yayınlamak üzere müzakere masasına oturdu. Discovery’ e ait Eurosport TV kanalının CEO’ su olan Peter Hutton’ u işe aldığını duyuran Facebook CEO’ yu Slikon Vadisi’ ndeki merkezinde Hutton’ un çalışacağını ve sadece Dan Reed’ e karşı sorumlu olacağını ifade etti. Merakla beklenen görev zamanı sorusuna da yanıt olarak Şubat ayında gerçekleşmesi beklenen Güney Kore Kış Olimpiyatları ile başlayacağını ekledi.

Hutton 920 milyon sterlinlik anlaşması için Avrupa çapındaki Olimpiyat Oyunlarının yayın haklarının Eurosports Tv’ ye aracı olduğu görülmüştü. Facebook bu kapsamda kariyerli, işinde başarılı bir yöneticiyi kadrosuna almak için elinden geleni yaparak zirveye yükselmeye çalışmaktadır. Diğer taraftan bakıldığında Facebook’ un başka bir TV CEO’ sunu daha düşük profille ikna etme şansı bir tarafa Hutton’ un spor dünyasında bakıldığında hatrrı sayılır bir yerde olduğu görülmektedir. Zira Hutton Eurosport’ ta canlı yayın durumunu 52 pazarda yaygınlaştırarak büyük bir iş başarmış ve bugün ki profilini oluşturmuştur.

Facebook Canlı Yayın Kararında ki Durakları

Facebook canlı yayın hizmeti ile ilgili amaçları doğrultusunda yüklü harcamalar yapmıştır. Şirketin en son Fox kanalı ile anlaşarak Şampiyonlar Ligi maçlarını Facebook aracılığıyla canlı yayın üzerinde kullanıcılara aktarmayı kararlaştırdığını açıklanmıştı. Canlı yayında bu faktörün seçilmesinin nedenine baktığımızda Facebook’ ta spor dallarından en popüler olanın futbol olduğu görülmektedir. Bu yüzden Facebook’ un çeşitli ülkelerin liglerinin yayın hakkını da satın alabileceği kanaatine varılmaktadır. Bu durumun ardından yakın zaman dilimi içerisinde birçok maçı Facebook üzerinden izlenebileceği tahmin edilmektedir.

 

İlginizi çekebilir...