A taxi is reflected in a window at the office of taxi-hailing service Uber Inc in Hong Kong, China August 12, 2015. REUTERS/Tyrone Siu

UBER SOFTBANK İLE PARTNER OLDU

SOFTBANK’ A YENİ ORTAK

Uber Ulaşım şirketi olan  ile Japon teknoloji devi olan SoftBank aynı masaya oturdu. İkilinin 9.3 milyar dolarlık yatırımın ardından şirkette varlığını hissettirmeye başlayarak ağırlığını koydu. Biraz geçmişe döndüğümüzde SoftBank’ ın son dönemlerde Google’ ın Boston Dynamics şirketi ile birlikte birçok batılı şirkete satın alma ya da ortak hisselere sahip olma konusunda ki yatırım yapma girişimlerine şahit olunmuştu. Bu yatırım girişimlerinde son olarak karşımıza Uber ile yaptığı girişim karşımıza çıkmaktadır. Anlaşmayı sağlayan iki tarafın ardından şirketin %20’lik bir oran ile ortak olduğu görüldü.

Rajeev Misra’ dan Gelen Açıklama

Uber SoftBank ile yaptığı anlaşmanın ardından yeni yönetim kurulu üyesi olan Rajeev Misra Financial Times’ a karşı bir açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada şirketin birkaç uluslararası pazarla yollarını ayırdıklarını, farklı pazarlara odaklanması gerektiğini o yüzden kararın hızlı alınacağını ifade etmişti. Misra’ nın bir diğer amacı ise Uber’ in ABD, Avrupa, Latin Amerika ve Avustralya’ da işlerini daha fazla büyütmek için üzerinde daha fazla yoğunlaşılmasını sağlamak.

Uber  Çin ve Rusya gibi büyük piyasaya sahip alanlardan çekildiği bilinen gerçektir. Bu iki ülke Asya’ nın büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Fakat şirketin resmi olarak Asya pazarından ayrılma kararı alması ile birlikte hızlı ve güvenli ulaşım profiline zarar verme olasılığında bulunmaktadır.  Bu durumda SoftBank’ ın temsilcilerinden gelen açıklama durumu daha kritik bir noktaya getirmektedir. Daha da önem arz eden durum yeni CEO olan Dara Khosrowshahi’ nin yönetim noktasında ki Uber Asya’ da yasalara uygun şirket olmayı amaçlamaktadır.

Son Durum

  • 2017 yılında Japon Merkezli olan SoftBank internet ve telekomünikasyon devi olarak sınırların üstüne çıktı.
  • 100 milyar doları gören yatırım fonuyla birlikte teknoloji alanında en korkulanlardan biri durumuna gelmiştir.
  • SoftBank, Uber ile anlaşma sağlamadan önce Çin’ de Didi Chuxing, Brezilya’ da 99, Güney Asya’ a Grab ve Hindistan Ola ile birlikte birçok önemli Uber raibine karşı yatırım yapmıştır.
  • Özetle SoftBank’ ın yönetim kurulu üyesi Uber’ i rekabet pazarlardan uzak tutmak isteği anlaşılıyor.

Ulaşım şirketi olan Uber ile Japon teknoloji devi olan SoftBank aynı masaya oturdu. İkilinin 9.3 milyar dolarlık yatırımın ardından şirkette varlığını hissettirmeye başlayarak ağırlığını koydu. Biraz geçmişe döndüğümüzde SoftBank’ ın son dönemlerde Google’ ın Boston Dynamics şirketi ile birlikte birçok batılı şirkete satın alma ya da ortak hisselere sahip olma konusunda ki yatırım yapma girişimlerine şahit olunmuştu. Bu yatırım girişimlerinde son olarak karşımıza Uber ile yaptığı girişim karşımıza çıkmaktadır. Anlaşmayı sağlayan iki tarafın ardından şirketin %20’lik bir oran ile ortak olduğu görüldü.

 

İlginizi çekebilir...