YAPAY ZEKA

Yapay Zeka Algoritması 

Yapay Zeka Kritik bilgilerin elde edilmesi amacıyla düzenlenen yarışma Dünya Bankası’ nın WeRobotics ile OpenAerialMap’ ın işbirliğiyle düzenlendi. Katılımcıların afet alanlarında havadan çekim şeklinde alınan görüntüleri elde ederek kritik bilgilerin öğrenilmesini sağlayacak yapay zeka algoritmaları geliştirilecek. İnsansız hava araçları ile afet alanlarındaki durumun havadan görüntülerini çekebilmeleri sayesinde bugüne kadar afetlerle ilgili birçok bilgiye ulaşılmıştır. Fakat toplanan bu bilgilerin ilk yardım çalışmalarında aynı değeri görebilmesi için üzerinde çalışmalar devam etmektedir. İşte tam da bu durumda WeRobotics ve OpenAerialMap ile Dünya Bankası  yapay zeka kavramının ortaya çıktığını ifade etmektedir.

Yapay Zeka Yarışması

10 Ocak 2018 tarihinde Dünya Bankası bir yarışma düzenledi. Bu yarışmanın konusuna bakıldığında yapay zekanın doğal afetler sırasında nasıl kullanabileceğine dair keşifler yapmaktı. Bir diğer deyişle derin öğrenme diye isimlendirilen bu teknoloji nöral bir ağ ile sesleri, verileri, kendi gri maddemizin algılanmasını sağlamaktadır.

Yapay zeka kullanım şeklini ifade etmek gerekirse yaşanan doğal afetlerin ardından havadan yapılan çekimlerin kategorileştirilmesinde ve ilk yardım ekipmanları ile birlikte yardım kuruluşlarıyla bilgilerin toplanılmasında kullanılmaktadır şeklinde ifade edilebilir. Bu algoritmalar sayesinde çekilen görüntüleri uygun şekilde ve olabilecek maksimum hızla tasnif etmek, hangi alanların neye ihtiyacı olduğunu ve hasarların nerede gerçekleştiğini tespit edip sıralamanın ona göre yapılması hususunda kolaylık sağlamaktadır.

WeRobotics’ in Kurucusu Patrick Meiner’ den Gelen Açıklama

WeRobotics’ in Kurucusu Patrick Meiner’ den gelen açıklamaya göre Yapay zeka duyurusu fırtına sonrası oluşan dalgalara, depremlere, arazi kaymalarına, tsunamilere, volkan patlamalarına ve boğulma durumlarına yatkın bölge olan Pasif Ada ülkelerinin üzerinde odaklanmaktadır. Yalnızca geçtiğimiz dönemde 10 yıl içerisinde yüzlerce adada oluşan büyük çaplı kasırgaların milyonlarca dolarlık hasar oluşturduğunu ifade etti.

Afet Yardım Programı İçin İHA’ lar isimli uygulamaya sahip olan Dünya Bankası 80 km²  alana sahip olan Tonga adasında havadan çekimlerin yüksek çözünürlüğü yapılmasını sağlamıştır. Dünya Bankası çekimlerin insan yardımı olmaksızın analiz edebilecek algoritmaları geliştirmek için yarışmayı devam ettirmektedir.  Amaç hasar değerlendirmelerinde hızlandırma sağlanarak yeni bir görüntüleme sistemini uygulamaya geçirmektir.

İlginizi çekebilir...