SOPHİA GELİYOR

Sophia Türkiye’yi Ziyaret Edecek

 Sophia yapay zekanın geldiği en önemli noktalardan biri. Zira yapay zeka teknolojisinin geldiği noktayı anlamak ve insanlığın geleceğinde belki de en önemli dönüm noktalardan biri olan yapay zeka çalışmalarının ülkemiz tarafından da önem kazanmasına neden olabilir.    Honk Kong’lu bilim adamları tarafından ortaya çıkarılan Sophia projesi hatırlanacağı üzere kısa bir süre önce Suudi Arabistan’ı ziyaret etmişti. Suudi Arabistan tarafından vatandaşlık verilen ilk robot olma özelliği taşıyan Sophia’nın gelişi şimdiden merak konusu olmuş durumda.

        Hanson Robocits imzası taşıyan Sophia bu yıl 5’incisi düzenlenen Marketing Meetup organizasyonu için ülkemize konuk olacak. 19 Nisanda başlaması ön görülen etkinlik doğrultusunda kendisine yöneltilecek sorulara cevap verecek olan Sophia Hatırlanacağı üzere daha önce yaptığı bir konuşmada insanlığa son verme konusunda bir şaka yapmış fakat fazlası ile ciddiye alınarak tartışmaların odağına oturmayı başarmıştı. Teknoloji adına insanlar için son derece ilgi çekici bir organizasyon olacağı ön görülüyor.

Bilim Adamları Temkinli

Elon Musk başta olmak üzere dünya da bilim adına önemli projelere imza atan pek çok büyük isim ise yapay zeka çalışmalarını şiddetle karşı dururken dünya da bu alanda çalışmalar tüm hızı ile devam ediyor. Daha şimdiden Amerika ve Rusya robot askerler alanında çalışmalara başlamış durumda. Her ne kadar Sophia robot asker sınıfında yer almasa da düşünebilme ve yorumlaya bilme dinamiklerine hükmedilemeyen bir platform olması nedeni ile tüm dünya da çalışma hem ilgi hem de endişe ile takip edilen konuların başında geliyor. Robot Sophia’nın ortaya çıkan yapay zeka robotları arasında en ileri seviye de olduğu düşünüldüğünde konuşması mimikleri ve verdiği cevapları ile oldukça büyük ilgi görmesi kaçınılmaz olacak.

Daha önce Çin Merkezli bir gazete de görev verilen yapay zeka botu komünist parti aleyhine sözler sarf etmiş ve kısa süre içinde kullanımdan kaldırılmıştı. Ayrıca yapay zeka dünyasında paralel girişimlerde bulunan Twitter botu ise küfür etmiş ve insanlara hak ettikleri gibi davrandığını belirtmişti. Yine Facebook robotları ise kendi aralarında bir konuşma lisanı oluşturmuştu. Kısa süre sonra insanlığı karşı farklı bir dil geliştiren ilk yapay zeka örneği olmayı başarmıştı. Bakalım Sophia ülkemizde neler bekliyor. Yapay zeka konusunda bir adım atılır mı bilinmez. Fakat geleceği yakalamak için adım atılması gerekilen konular arasında yer aldığını söylemek yanlış olmayacaktır.

İlginizi çekebilir...