İLK KEZ BİTCOİN ÖDEMESİ İLE ALIŞVERİŞ YAPTIK

Bitcoin ile Büyük Çaplı İlk Alışveriş Gerçekleşti

Bitcoin şüphesiz son dönemin en çok konuşulan konuları arasında yer alıyor. Piyasa da önlenemez bir yükseliş yaşayan para birimi artık çılgınlığa dönüşmüş durumda. Bu yönü ile bakıldığında ülkemizde de takipçilerinin her geçen gün artmaya devam ettiği sanal para dünyasında güvenlik ya da kurallardan henüz söz etmek mümkün değil. Fakat Real Madrid ve benzer büyük organizasyonların sanal para ile alışveriş yapmış olması para birimine olan bakış açısını değiştirmiş durumda. Tam olarak sistemin nereye çıkacağı şimdilik tahmin edilmese de piyasa da yavaş yavaş kendini belli etmeye devam ediyor.

Bitcoin ile ülkemizde gerçekleşen en büyük ticari ödeme ola  rak tarihe geçen ürün ise Buğday. İşin garip kısmı aslında ne bitcoin ile ödenmesi ne de buğday oluşu. Ülkemizin Rusya’dan buğday ithal edişi bu nokta da habere konu olan ayrıntı olsa da konu sanal para birimi ile bağlantılı olduğunda çok daha farklı bir etki yaratıyor. Rostov şehrinden Samsun’a gelen gemi için anlaşılan nakliye ücretinin sanal para ile ödenmesi aslında para biriminin ne maksatla oluşturulduğunu ortaya koyan cinsten. Zira çok yüklü ödemelerde güvenli ve tek haneli para birimi bulmanın ne kadar zor olduğu düşünüldüğünde 70 bin tl yaklaşan fiyatı ile 1 bitcoin ödemesi son derece mantıklı bir hal alıyor.  Konu uluslararası bir alanda taşımacılık sektöründe yapılan ilk ödeme olarak oldukça büyük önem taşıyor.

Bitcoin Güvenilir mi?

Tartışmaların odağında olan para birimi için henüz kimse net bir açıklama yapabilmiş değil. Ayrıca denetleyen bir otoritenin olmaması sorun yaşanıp yaşanmayacağı konusunda kafaların son derece karışık olmasına neden oluyor. Bu yönü ile baktığımızda hala temkinli bir yaklaşım gerektiren bir konu olma özelliği taşıyor.

İlginizi çekebilir...