STAR WARS İLE ÖZDEŞLEŞEN O SAHNE GERÇEK OLDU

  Hologram Teknolojisinde Star Wars Detayı Netleşti

                Star wars serisi ilk filmden son filme kadar uzay temalı filmler arasında zirvede yer almayı başarmış durumda. Sinema olarak ekranlara yansıyan filmin ardından bilim kurgu alanında Dizi ve Sinema filmleri konusunda bir bütünlüğü sağlayan yapımda değim yerindeyse her şey bilim kurgu için de belirleyici olmayı başarmıştır. Film de karşımıza çıkan hologram teknolojisi düşünüldüğünde zaman için imkansız olan teknoloji günümüz imkanları ile başarılan bir sisteme dönüşmüş durumda.

Star Wars Serisinde R2-D2 bölümünde Preneses Leia bu sistem ile ilk kez ortaya çıkmıştı. Sahnenin çekilmesinden yaklaşık 40 yıl sonra söz konusu teknoloji tam manası ile gerçekleşmiş durumda. Amerika birleşik devletlerinde Young Ünicersitesi bilim görevlilerinin yapmış olduğu sistem ile uzak bir yerde bulunan bir görüntüyü farklı bir nokta da hologram görüntüsü ile yansıtmayı başarmış durumda. Hayal dünyasından gerçek dünyaya aktarılması tam 40 yıl süren bu teknoloji ile ilgili asıl büyük düşünce 40 yıl önce sistemin nasıl düşünülmüş olması. Zira yıldız savaşları serisinde yer alan onlarca farklı cisim bugün teknolojiye yön veren araçlar arasında yer alıyor. Cihazların geliştirilmesi bir yana, Söz konusu cihazların hangi hayal gücü ile inşa edilmiş olduğu ise hala gizemini koruyan konular arasında yer alıyor.

Star Wars serisinde oryaya çıkan objeler hakkında açıklamalar da bulunan Carnegie Üniversitesinden bilim insanı Elizabeth Holm ise konuyu şu cümlelerle açıklıyor; Yıldız savaşları serisinde yer alan pek çok ürün bugün teknolojimize ilham veriyor. Bizi düşündüren asıl nokta ise filmde bu objelerin ortaya çıkışını sağlayan düşünce yapısı. Daha önce filmde görünen ve gerçeğe dönüştürülmüş pek çok önemli buluş söz konusu. Bu buluşlara göz attığımızda lazer ışın silahı yine gerçek hayatta uygulanabilen sistemler arasında yer alıyor. Tam manası ile bir savaş silahına dönüşmüş olmasa da lazer ışığı ile nesneleri yakmak ya da kırmak mümkün. Yıldız savaşlarında yer alan tablet bilgisayarlar cep telefonları da yine seride hayat bulan objeler arasında yer alıyor.

İlginizi çekebilir...