İnsanlık Tarihi İçin Çok Önemli Bir Keşfe İmza Atıldı

Bilim Dünyası Yeni Bir Buluşa İmza Attı

Evrim insanlığın en önemli soru işaretlerinden biri olmaya devam ediyor. Bilim insanları hali hazırda yaratılışı red ediyor ve insanlığın uzun süre içinde evrim ile bu gün ki formuna ulaştığını  dia ediyor. Bilim adamları belirtmiş olduğu her nokta için bilimsel dayanak sunuyor olsa da hali hazırda dünyanın büyük çoğunluğu var oluşu yaratıcı yani tanrı kuderiti olarak görüyor. Bu nedenle insanlığın geleceği ve geçmişi son derece büyük önem taşıyor. İnsanlığın yakalamış olduğu bilimsel hız pek çok karanlık noktayı aydınlatırken yapılan yeni keşif insanlığın geçmişine oldukça farklı bir açıdan ışık tutacak.

Evrim insanlığın Afrika üzerinden dünyaya yayıldığını savunuyor. Fakat İsrail de bulunan 194 bin yıllık bir çene kemiği bilinen tarihin yeniden yazılmasına neden olacak. Zira Afrika kıtasında keşfedilen en eski kalıntıdan daha eski olan bu çene kemiği ve diş kalıntısı oldukça büyük ilgi uyandırmış durumda. Tespit edilen çene kemiğinde 8 diş ve bir de üst çene kemeği yer alıyor. Homo sapiens türün ortaya çıkışının 300 bin yıl öncesi olduğu düşünülüyor. Fakat elde bunu kesin bir şekilde destekleyecek bir veri şimdilik bulunmuyor. Zira yapılan çalışmalar ve keşifler insanlığın Afrika kıtasından yayılmasına ilişkin tarihlerin yeniden güncellenmesini gerektirecek. Zira Afrika da yerleşim ile yeni tespit edilen İsrail de yer alan çene kemiği arasında 50 bin yıllık bir uyumsuzluk söz konusu

İsrail de yer alan Kermel dağında bulunan kemik dağda yer alan mağaranın tarih öncesi yaşama ev sahipliği yaptığı tezini güçlendirmiş durumda. 2002 Yılında yine benzer bölge de bulunan bir kemik bir öğrenci tarafından bulunmuştu. İnsanımsı kategorisinde yer alan kemik için tam olarak bir sınıflandırma yapılmış değil. Fakat en yakın akrabası ve benzerlik gösterdiği ırk ise Homo sapiens olarak belirtliyor. Yaklaşık 10 yıl süren araştırmalar sonucunda çene kemiğinin Bir insanımsıya ait olduğu kesinleşmiş durumda. Sonuçların akademik dergilerde yer aldığı düşünüldüğünde yapılan keşfin tüm insanlık dünyası için taşıdığı büyük önemin altını çizmek dooğru olacaktır.

İlginizi çekebilir...