Nokia Yeniden Gündemde

  Nokia 3310 4G Yeni Konsepti İle Sahnede

Nokia 3310 Tarihin en çok satılan telefonu olma özelliği taşıyor. Şirketin yapmış olduğu en önemli cihazlar arasında yer alan ürün her ne kadar şirketin yarışta geride kalmasını engellemeye yetmese de yeniden hazırlanan konsepti ile Avrupa da satışı sunulmuş durumda. Söz konusu telefon 126 milyon adet satışı ile tarihte en çok satılan cihaz olma özelliği taşıyor. Geri de bıraktığımız yıl yeniden raflardaki yerini alan ürün içinde pek çok yeni özellik barındırıyor.

HMD Global çatısı altında yeniden piyasaya sürülen yeni konsepti ile beğeni toplayan cihaz 4G desteği sunuyor. Akıllı telefon piyasası için son derece küçük bir ekrana sahip olsa da nostalji sevenler için olmazsa olmaz cihazlar arasında yer alacak. 24X 320 Piksel ekranı ile model de ayrıca 256 megabayt ram ve 512 megabayt hafıza yer alıyor. Ayrıca telefonda 2 mega piksel bir kamera yer alıyor. 1200 mAh batarya kapasitesine sahip olan modelde ortalama 12 gün sürecek batarya bekleme süresi vaat ediyor.

İlk olarak satışa Çin Halk Cumhuriyetinde sunulan model, şubat ayı içerisinde Amerika da ve Mart ayı içinde de Avrupa da satışa sunulacak.  Geçmişte ortaya çıkardığı modeller ile oldukça büyük satış rakamlarına ulaşmasına karşın yapmış olduğu küçük stratejik hata son derece geriye düşmüştü. Zira akıllı telefon sektörüne yön veren gelişmelerin oluştuğu dönemde Android’i seçmek yerine Windows işletim sistemini seçmeyi tercih etmişti. Şirket bu seçimin bedelini son derece ağır ödemiş durumda. Microsoft’a devredilen hisselerin ardından yeniden telefon sektörüne geri dönüş yapan 3 yeni model ile piyasaya dönüş yapmıştı.

Yeni N serisi modelleri ile olağan üstü bir başarı yakalayan şirket, Şimdiden sektörde yer alan büyük rakipleri ile arasında oluşan farkı kapatmaya başlamış durumda. Fakat hali hazırda kendi işletim sistemi rüyasından vazgeçmediğini düşündüren adımlar da atıyor. Symian işletim sisteminde bir zirve yapmak isteyen şirket söz konusu yatırımın alt yapısını hazırlamaya başlamış durumda. Açık kaynak kodlu olacak işletim sistemine sahip üst düzey bir telefon yakın zamanda piyasaya çıkacak.

İlginizi çekebilir...