Japonya Programa Katılanlara 14 Bin TL Ödeyecek

Uzay İçin Büyük Araştırma

J aponya dünyanın teknolojik açıdan bakıldığında en önemli ülkelerinden biri olma özelliği taşıyor. Fakat uzay araştırmalarında ve uzay programlarında biraz geriden gelen ülke bu alana olan ilgisini son dönemde oldukça değiştirmiştir. Bu alanda köklü yatırımlar yaparak uzayda yer alan güçlerden birine dönüşmek isteyen Japonya bu yönü ile bakıldığında son derece önemli bir başarıya imza atmaya hazırlanıyor. Uzayda yer alma çabasında olan ülke konuyu bütün yönleri ile araştırmaya çalışıyor. Uzayda insan yaşamının evrimi üzerinde çalışmalarına hız veren ülke gönüllüleri aramaya başladı.

Japonya uzayda yaşamın etkilerine büyük değer veriyor. Zira insanlığın dünya üzerinde kalabilmesinin her geçen gün tehlikeye girmesi bütün ülkeleri uzaya çevirmiş durumda. Hazırlanmış olan yeni simülasyonları test edecek ve belirlenen süre de uzay simülasyonlarında yaşayacak olan kişiler için tam 3 bin kişi için başvuru kabul edecek. JAXA 14 gün yaşayacak olan simülasyon deneyimi için son derece yüksek bir bütçe ayırmış durumda. Başvuruyu ilginç yapan ise ön koşul olarak Japon vatandaşı olmanın gerekmediği. Yani dileyen herkes bu sınava katılabilecek.

Çalışmayı etkili ve ilginç kılan en önemli konu ise bu kişilerin değişik dönemlerde yapılacak olan testlerde tamamen insanlıktan izole yaşanacak. Bu durumda internet ve televizyon ve benzeri tüm iletişim araçlarının kesilmesi anlamına geliyor. Ülkemizde henüz bir uzay programı ve ajansı çalışması yapılmadığını eklemek doğru olacaktır. 

İlginizi çekebilir...