Amatör Gökbilimci NASA’nın Kayıp Uydusunu buldu

Nasa Uydusunu Kaybetmişti

NASA tarafından uzaya 2000 yılında fırlatıldı. Ancak fırlatılmasının üzerinden geçen 5 yıl sonra 2005 yılında dünya ile iletişim kesilen IMAGE adlı uydudan kaybolduğu tarihten beri haber alınamamıştı. kurum yetkilileri tarafından yapılan açıklamada amatör bir astronomun bu ayın başında, 12 yıldan beri kayıp olan IMAGE uydusunu saptadığını doğrulayan açıklamayı yaptı. Scott Tilley adındaki Kanadalı astronom aslında Spacex ‘in gizli zuma görevinin izlerini takip eden bir araştırma yaptığını, bu sırada bilinmeyen bir sinyal almaya başlayınca, sinyalleri kaybolan kurum uydusuyla karşılaştırdığını ve kaybolan IMAGE ile eşleştiğini fark ettiğini açıkladı.

Bunun üzerine kurum başlattığı araştırmada Derin uzay Ağı’nı programladı. İletişim için radyo teleskoplarını kullanarak IMAGE uydusunu aramaya başladı.5 farklı antenle sinyali doğrulayan kurum uydunun bulunduğunu doğruladı. Kurum yaptığı açıklamada aracın ana kontrol sisteminin sorunsuz işlediğini ve uydudaki birçok verinin okunabildiğini belirtti.150 milyon dolar maliyetle uzaya fırlatılan IMAGE uydusu 2 yıl sürmesi planlanan görevinin ilk bölümünü başarıyla tamamlamıştı.

Dünya manyetosferi üzerinde çalışması görevi ile fırlatılan uydu, kaybolmadan önce dünyayı çevreleyen katmanın detaylı haritasını çıkarmıştı. Bu çalışmalarında 37 adet eşsiz derecede önemli bilimsel bulguya ulaşmıştı. IMAGE uydusunun bulunmasından sonra kurum uydunun kontrolünü yeniden sağlamaya çalışsa başaramamıştı. G  üç kaynağının boşalması ve yenilenemeyecek olması sebebi ile kontrol sağlama çalışmasından vazgeçti.

2007 yılından beri iletişim kesilen IMAGE uydusu tamamen umut kesildiği kararı alındığında, veri tabanının ve orijinal yazılımlarının yetkisi alınmıştı. Kurum bu teknolojiyi daha modern sistemlerle entegre etmek için çalışmalara başlamaya hazırlanıyor. Boş vakitlerinin neredeyse tamamını zuma’yı bulmaya ayıran ama şans eseri kayıp IMAGE uydusunu bulan Tilley ise ABD basınında geniş yer buldu.

İlginizi çekebilir...