SUNUCULUĞU BU KEZ ROBOT YAPTI

Güvenli internet gününe dair program bir robot eşliğinde sunuldu. Program sırasında Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan’ ın konuşması esnasında sözünü kesen robota bakandan tepki geldi. Arslan konuşmasında “ Kontrol görevini kim yerine getiriyorsa onun gereğini lütfen yapın. İnternet güvenliğini tehdit eden unsurlardan olan korsanlık ve haydutluk gibi faktörler için işbirliği ve mücadele gerekmektedir. Terör örgütleri ile mücadelenin yanında artık birileri de sanal alemde insanların kafasını karıştırmaya çalışmaktadır. Geçmiş zamanda ki olayları sanki bugün yaşanmış gibi göstermeye çalışarak sanki Mehmetçiklerimiz sivile karşı bir tutumu olduğu aktarılmaya çalışılmaktadır şeklindeydi.

Güvenli internet günü 2018 programında konuşmacıları sahneye bir robotun davet etmesinin üzerine Bakan Arslan’ dan gelen bir başka tepki ise “Daha neler göreceğiz” oldu. İletişim güvenliğinin tarihine bakıldığında eski döneme dayandığı görülmektedir. İletişimin başla  dığı zamandan itibaren devreye güvenlik konusu da girmektedir. Yani bir iletinin başına bir şey gelmeden ilgili kişiye, makama ulaşması gerekir.

Sanal Dünyada Kim? Ne?

Sanal dünyada kimin ne olduğunu anlamanın zor olduğunu ifade eden Arslan ilk olarak dillerine aşinalığımızın olma gerekir. Güvenli olmayan internet demek kısıtlı özgürlüktür dedi. BTK’ nın bünyesinde çalışmalarla ilgili bilgi aktaran Arslan amaçlarının yalnızca internetin negatif kısımlarını anlatmak ve bu konuyla ilgili çocuklarımıza, ailelerimize ve gençlerimize de anlatmak en temel politikalarımızdan biridir şeklindeydi.

Arslan’ ın dikkat çeken cümlelerinden biri de şu yöndeydi; Dilimize, ülkemize ve kültürümüze sahip çıkmalıyız. Güvenli bir internetimizin yanı sıra değerlerimizi geleceğe en iyi şekilde aktarmalıyız. Terör örgütlerinde mücadele devam ederken sanal alemde de kafa karıştırmak için mücadele etmeye devam ediyorlar.

Samsung Elektronik Türkiye

Bilinçlendirme alanında iş birliklerinin devam ettiğinin üzerinde duran Sayan, başlattıkları hareket olan Samsung Elektronik Türkiye ile zorbalığa karşı Siber Zorba Olma #farkın var ile seslerini duyurdu. Sayan konuşmasında internetin yasa dışı ve zararlı olan içeriklerden korumak amacıyla oluşturulan kurumlardan bahsetti. Programın sonunda gelen misafirler alandaki stantlarda yer alan sanal gerçeklik oyunuyla eğlenceli ve bir o kadar da heyecanlı anlar yaşadı.

İlginizi çekebilir...