Tesla Yine Bir İlki Başardı

SpaceX Uzaya Araba Gönderdi

Tesla ve Elon Musk teknoloji dünyasının son dönemde öne çıkan iki büyük aktörü. Zira her yaptığı ile teknoloji de özellikle uzay teknolojisinde devrim etkisi yaratan Elon Musk   Mars gezegenine gitme projesinden sonra adından oldukça söz ettirmeyi başarmıştı. Her geçen gün gerek elektrikli otomobiller ile gerekse uzay teknolojileri ile değer kazanan şirket yakın zamanda Amerika da en değerli şirketler arasında yerini almıştı.

Falcon Heavy adını taşıyan roket ile birlikte uzaya bu kez oldukça ilginç bir nesne gönderen Elon Musk uzay teknolojisinde geldiği noktayı bir kez daha göz önüne sermiş oldu. Zira her gram ve miligram ağırlığın roketlerde olağan üstü önem taşıdığı düşünüldüğünde uzaya roket ile araç göndermek oldukça sarsıcı ve pahalı bir proje olarak görülüyor. 2.250 Kilo ağırlık taşıması ile rekor kıran roket saturn 5 roketinin rekorunu da egale etmiş oluyor. Roketi bu kadar özel yapan ise içinde yer alan Tesla Roadster otomobilin roketle birlikte Mars yolculuğuna çıkmış olması.

Bilim İçin Önemli Adım

Marsa varış süresinin 6 ay olarak hesaplandığı roket uzayda 40 bin kilometre hız ile yol alacak. Otomobilin içinde yer alan bir uzay giysisi de aracı kontrol eden biri var izlenimi yaratan önemli parodilerden biri. Mars yörüngesinde milyarlarca yılı bulan bir yolculuk yapacak olan roket şimdilik mars yüzeyine indirilmesi muhtemel görünmüyor. Ayrıca aracın müzik sisteminde ise David Bowie’ye ait olan Space Oddity şarkısı yer alıyor. Bilim adına son derece önemli bir çalışma olan, uzaya maksimum taşıma kapasitelerinin tartışıldığı dönemde rekor kıran bir hamle gerçekleştiren roket tekrar dünya yüzeyine dikey iniş yapmayı da başarmış durumda.

Yakın gelecekte Mars yüzeyinde koloni kurmak isteyen Space X şimdiden hazır. Ayrıca Amerika uzay havacılık dairesi NASA taşıma kapasiteleri için oldukça büyük yatırımlar gerçekleştiriyor. Zira ikmal ve yardımların tam zamanında ve doğru planlama ile yapıla bilmesi çok önemli. Söz konusu yardımlar son derece büyük bir öneme sahip. En çok korkulan senaryo ise insanlığa Mars da gıda takviyesi yapılamaması

İlginizi çekebilir...